מקורות מידע וספרות מומלצת

האתר המקיף בארץ בנושא טבעונות הוא www.veg.co.il מבית אנונימוס. מומלץ ביותר (כלומר הכי מומלץ שאפשר) להירשם לשבועון האינטרנט שלהם, אשר מביא כל שבוע את החדשות העדכניות ביותר בתחום התזונה הרלוונטית וזכויות בעלי החיים.

אתר מצוין, ויתכן המקיף ביותר, הוא VegWeb.com, כאשר אתר זה מצטיין באוסף גדול מאוד של מתכונים טבעוניים, שהגולשים יכלו לציין את טיבם ולהוסיף את הערותיהם.

מקור מידע והשראה ממדרגה ראשונה הם הבלוגים הטבעוניים, מפני שרובם מסבירים את הכנת המנות בפירוט רב ואף בליווי של תמונות, ולכן שחזור המנה מתבצע בדרך כלל בהצלחה רבה:

  • לא על החסה לבדה, בלוג טבעוני מצויין, שאמנם כנראה הפסיק לפרסם מתכונים חדשים במאי 2014, אבל עדיין מכיל פוסטים ממש מוצליחים, ותודה ענקית לנופר. בלוג למופת.
  • The Vlog, למרות שמו הוא כן בלוג בעברית, ומקור מידע טבעוני מהמדרגה הראשונה, ונטלי הולדינג פרסמה בו המון מתכונים טובים ומדריכים, אז כל הכבוד לה ותודה רבה.
  • תאבון בריא הוא אמנם לא ממש בלוג, אלא אינדקס שמרכז פרסומי מתכונים טבעוניים, כאשר תמונת המנה תופסת את מרכז הבמה (בדומה ל-tumblr). אינדקס מעולה ולגמרי מפתה, אז תודה גדולה לרעות וגידי.
  • וגם להדס מ-Pink Lady מגיע כל הקרדית, ותודה על ההשקעה. בלוג כיפי עם הרבה מתכונים.
  • Holy Cow! Recipes from a vegan kitchen הוא בלוג מאת עיתונאית הודית הגרה בארה"ב, ומצטיין גם במישור המתכונים, וגם במישור ההסברים. על פי דעה רבים זהו הבלוג עם המתכונים הטעימים והמקוריים הקיים כעת. במיוחד מועיל לאוהבי המטבח ההודי.
  • FatFree Vegan Kitchen הוא בלוג על בישול טבעוני ללא שמן או מיעוט של שמן, והוכתר כבר פעמיים כבלוג השנה על ידי מגזין VegNews.
  • The Village Vegan הוא בלוג שהוא כבר לא פעיל, מאת סטודנטית אמריקאית שלמדה חלק מלימודיה באירופה, ואספה בדרך לא מעט מתכונים מקומיים ומעניינים.
  • Vegan Yum Yum הוא בלוג ותיק שהמחברת שלו הוציאה לאחרונה גם ספר עם המתכונים של הבלוג.
  • CafeVegNews הוא הבלוג של צוות המגזין הטבעוני המוביל בעולים, ובהחלט שווה לעקוב אחריו.

ויש עוד רבים, בעצם מאות, אז עם יש לי מישהו זמן, הוא מוזמן להתעמק.

אתר עברי מצוין, הכולל ידע רב, הוא תזונא. הדגש באתר הוא על טבעונאות.

אתר מצוין באנגלית הוא www.happycow.net. באתר זה תמצאו גם מאמרים וגם את מדריך המסעדות הצמחוניות/טבעוניות הגדול בעולם.

אתר מצוין אחר באנגלית הוא www.living-foods.com, אתר המצטיין במידע בריאותי וכולל מתכונים לא מסובכים, אך מאוד מוצלחים (ובריאים).

הפורומים המובילים בארץ לצמחונות ולטבעונות נמצאים בתפוז ובנענע. לכל שאלה תמצאו מענה (כולל השאלות שלא שאלתם).

The China Study

ספר שהינו אבן דרך בספרות התזונתית, הוא מחקר סין. הוא תורגם לאחרונה לעברית, ומומלץלקנות את הספר. (25% הנחה על ספר זה במסעדה ובהזמנות באינטרנט.) ייחודו של ספר זה הוא במחברו, ט. קולין קמבל, שהוא אחד התזונאים הבכירים בעולם. סקירה תמצאו כאן.

לאכול כדי לחיות

ספר מעולה שתורגם ב-2006 לעברית הוא לאכול כדי לחיות מאת ד"ר ג'ואל פורמן. ד"ר פורמן מצליח גם לסכם את המחקרים שנעשו בתחום, וגם להסביר אותם בשפה מובנת לכל.
כאן תמצאו סקירה, וניתן פה לקנות את הספר. (25% הנחה על ספר זה במסעדה ובהזמנות באינטרנט.) ספר זה הוא גם הבסיס לחלק נכבד מן הטקסטים באתר זה, וכן לדיאגרמות, ועל כך תודה להוצאת לאור פוקוס ולד"ר פורמן. ד"ר אלישע בר-מאיר פרסם לאחרונה בעיתון הארץכתבה תומכת ביותר בממצאים של ספר חשוב זה.

ילדים עמידים

ספר נוסף מומלץ ביותר מאת ד"ר פורמן נקרא "ילדים עמידים", וגם הוא תורגם לעברית. הספר מסביר מדוע תזונה טבעונית מגיל אפס מגנה על הילד בפני כל המחלות ומבטיחה לו בריאות עד הזקנה. כאן תמצאו סקירה וכאן ניתן לקנות את הספר. (25% הנחה על ספר זה במסעדהובהזמנות באינטרנט.)

ירוק לחיים

ירוק לחיים מלמד על החשיבות של עלים ירוקים ומציע פתרון תזונתי טעים, קל, ומעשי, השייקים הירוקים. ספר קצר ולעניין. מומלץ בחום לקנות את הספר. (25% הנחה על ספר זה במסעדהובהזמנות באינטרנט.)

שוטי החלב

ד"ר אבני ריפא רבים ממטופליו באמירה אחת: הפסיקו לצרוך מוצרי חלב! מומלץ, וכאן ניתן לקנותאת הספר. (25% הנחה על ספר זה במסעדה ובהזמנות באינטרנט.)

Don't Drink Your Milk

Don't Drink Your Milk
זהו ספר מ-1983, והיה אחד הספרים הראשונים שהעלו ספק מנומק היטב במה שנחשב כמובן מאליו אז.

Diet for a New America

Diet for a New America
ספר זה הינו קלאסיקה מ-1987, והיה למעשה הספר הפופולרי הראשון שחיבר בין תזונה לבין מחלותינו והתנהגותנו. הספר הכה גלים בחשיפה של תעשיית משק החי המודרנית. מומלץ בחום (קיים רק באנגלית). ג'ון רובינס כתב ספרים נוספים, שגם הם הפכו לרבי מכר.

The Life Food Factor

The Life Food Factor מסביר מדוע אורח חיים טבעונאי הוא בריא, ומבסס עמדה זו על כל המחקרים הידועים שנעשו אי פעם בהקשר זה. ספר קריא מאוד ומשכנע מאוד.

Mad Cowboy

Mad Cowboy
זהו ספר חזק ביותר שנכתב על ידי בוקר (רועה בקר) בדור רביעי במשפחתו, אשר הפך לפעיל לזכויות בעלי חיים ולטבעוני.

Vegan Diet

The Vegan Diet as Chronic Disease Prevention הוא ספר לא מתורגם, המסביר מדוע תזונה מן החי גורמת למחלות ואלו מזונות מן הצומח ימנעו מחלות המערב.

The Okinawa Way

The Okinaway Way
זהו ספר על מחקר שנעשה בקרב האוכלוסיה הבריאה בעולם, שאנשיה מגיעים לגיל מופלג ומתגוררים באיים האוקינאוויים. מומלץ בהחלט.

כשפילים בוכים

כשפילים בוכים
ספר זה חוקר את חיי הרגש של בעלי החיים, ומגיע למסקנות המתבקשות. מומלץ. כאן תמצאו סקירה, וכאן תוכלו לקנות את הספר בגרסה המקורית.

Eternal Treblinka

כל יום הוא טרבלינקה: יחסנו לבעלי חיים והשואה הוא ספר עיון משנת 2002, מאת ההיסטוריון וחוקר השואה צ'רלס פטרסון, הטוען כי היחס לבעלי החיים בידי בני האדם שימש כהשראה, כמודל וכהצדקה למעשי אלימות או זוועה שבוצעו כנגד בני אדם: מלחמות, עבדות, גזענות ומקרים של רצח עם בכלל, והשואה בפרט.

פטרסון אינו טוען לזהות בין השואה ובין היחס לבעלי החיים, אלא עורך השוואה בין נקודות הדמיון בטכנולוגיה ובגישה, ומוצא קשרים סיבתיים ביניהם. פטרסון גם אינו טוען שהרג בני אדם זהה מבחינה מוסרית להרג של חיות, או ששעבוד והרג של חיות חייב בסופו של דבר להוביל לאירועים כמו השואה.

הספר נתקבל בתגובות מעורבות. יש שראו בו קריאה נועזת לשינוי, והעלאה למרכז הדיון הציבורי של סוגיות הנדחקות בדרך כלל אל הצד, ויש שראו בו פרובוקציה וזילות השואה. טקסט זה נלקחמהסיקור בויקיפדיה.

Super Size Me

Super Size Me

סרט מבדר ועיוני. מומלץ. בספריה הקרוב לביתכם. סקירה מאוד חיובית בעברית תמצאו כאן.

LetLive3
Doctors for Human Rights
Vlog_Logo_220
VeganVibes-220
focus-logo
Quote-Bentham
An activist with PETA lies covered with barbecue sauce during a protest against the consumption of animal products in Ottawa
peta-environment
schweitzer-small
Cow-and-Calf-Small
Cruelty
Elephants