חתולים חייבים בשר, ועדיף נא?

מאז שנפרדתי מענת (גרושתי), גדלתי חתולים. הם התווספו די מהר ותוך שנתיים הגעתי לשבעה. לצערי, תקופת זאת התחילה לפני 17 שנה, וקבוצת חתולים זאת חיה איתי עד לפני 5 שנים, ואז הראשונה נפטרה מסרטן, חתולת רחוב לבנה (ולא חירשת), שכנראה מישהו זרק אותה ואחיה ולא יכולתי אז שלא לקחת אותה. (אחיה התאקלם עם קבוצת חתולי רחוב בבניין ממול.)

אז עבדתי בהיי טק, והגיע לנו מדי יום ארוחת צהריים ממסעדה סמוכה, ואמנם היה שם ארוחה צמחונית, אבל תמיד מבוסס על מוצרי טבעול, ואמנם בהחלט הערכתי את מוצרים אלה, אבל כל יום? אכלתי תמיד את הסלטים שלי (למורת רוחם של החברים שלי לעבודה, שהצטרכו לסבול ריח של חומץ תפוחים על הבוקר), אבל בלי ספק סלטי הנבטים שלי עזרו לי, כי מלבד התועלת לגוף הם היו מזון למוח, וזה היה לי די נחוץ (בהקשר של עבודת תכנות מול בוגרי ממר"ם לפחות). וכמובן רציתי שחתוליי יאכלו טוב, וכתוצאה תמיד הארוחה (הבשרית) שהזמנתי פלוס שעריות של ארוחות אחרות שהוצאתי מהפח פלוס מנות שהוזמנו אבל לא נאכלו הגיע אליהם, ולמשך של ארבעה שנים היה להם אוכל ממש טוב.

יתכן בגלל זה הם כולם הפכו לחתולים יפים וגדולים, והכרתי הרבה בעלי חתולים, ותמיד אמרתי לעצמי איזה מזל יש לי שכל חתוליי כל כך הרבה שנים איתי (הם גם כולם תמיד יצאו החוצה חופשי).

במקביל לעבודה בהיי-טק ייזמתי פרויקט עיקורים, ולאורך שלוש וחצי שנים פגשתי את הוטרינר העירוני מדי שבועיים בשש בבוקר לביצוע העיקורים. אז א', תודה, לך ד"ר מני, עבודה מצויינת, והיינו למיטב זכרוני רק הרשות השנייה בארץ (אחרי תל אביב) שהפעילו פרויקט כזה, ועוד בשיתוף פעולה בין האוכלוסיה לבין הרשות המקומית, והפכנו עבור העמותה למען החתול (שבינתיים פשטה רגל) לפרויקט הדגל ואם דוגמה זאת עם הסיקור התקשורתי הנלווה אכן תרמה לבג"ץ החתולים ב-2004, אז מבחינתי הישג זה הוא המשמעותי בחיי (ותודה ענקית מכל בעלי החתולים בארץ לשופטת בית משפט העליון בדימוס דליה דורנר).

בכל מקרה, היה לי הזדמנות להלוות את ד"ר מני בפגישות העיקור הקבועות שלנו, ולמרות השעה מוקדמת (6.00 עד 8.00 בבוקר) ניכרו שיחות הטלפון מלקוחות, וד"ר מני שיתף אותי בהרבה מקרים רפאויים. מתישו שאלתי אותו מה בעצם צריך לעשות, כדי שבעל החיים לא יפתח בעיות בריאותיות (השנים היו אז 2002 עד 2005, וממש לא הבנתי עדיין בתזונה), והוא בלי היסוס אמר שהתזונה קובעת, והסתייג, ואמר לפחות אצל בעלי חיים (הוא עצמו לא היה צמחוני). הוא הסביר וסיפר שחתולים שאכלו בשר נא לאורך השנים שלהם, מגיעים אליו בגיל מבוגר ביותר, והוא מבצע בהם המתות חסד בגלל הזדקנות, ונדירים ביותר מקרים שכלב או חתול שחי על בשר נא מגיע אליו לפני הזדקנות מתקדמת.

הוא כן גם הוסיף שבאופן מאוד מוזר לו, גם כלבים צמחוניים מגיעים בלי מחלות לגיל מבוגר ביותר, וכנראה עבור כלב המשמעות הוא אוכל נא, ולא משנה עם זה מזון בשרי או צמחי, העיקר נא.

שמעתי עוד לפני כן השקפה זאת בהקשר של חתולים, וממאכילת חתולים ממוצא רוסית, שלא דיברה עברית, ומדי יום האכילה כ-20 חתולים רחוב בחצר שלי עם שאריות בשר מהקצבייה מהמרכז המסחרי ממול. הצעתי לה מזון ייבש, ובתה הסבירה לי שאמה (המבוגרת בגיל ה-60) כל החיים האכילה חתולים, ושהיא טוענת שרק בשר נא מבטיחה אריכות חיים ומזון יבש או רטוב, כי מתועש בשני המקרים, הוא לא בריא להם.

גם ד"ר בועז ארד הסכים עם קביעה זאת, וגם שני וטרינרים אחרים שהכרתי.

אני אישי הלכתי בעקבות זאת לקצב, אבל חתוליי שהיו רגילים לסטייקים, דגים, וכד' מהקייטרינג של עבודת ההיי טק שלי, סירבו לאכול, ואני שזכרתי (עדיין גם היום) היטב את שתי התרנגולות שהסתתרו מפוחדים בתוך שער הכניסה של משחטת העופות שבו לכדתי חתולים לצורך עיקור, העדפתי להאכיל אותם  אם מזון יבש איכותי (Royal Canin), אבל גם זה לאורך השנים לא עזר. חוץ ממקסי, שנחש הכריע אותו, מיקי, החתולה הראשונה שלנו (כולה שחור, מצאנו אותה שהיתה בת שבוע עד שבועיים), נפטרה בתחילת 2013 בגיל 16, וליאון, חתול שחור לבן, שמצאתי באזור התעשיי של חולון כשקניתי משהו עבור האוטו, והוא עמד רזה בקצה החניון של אוטו דיפו, והבאתי לו מארוחת הצהריים, וכשחזרתי ראיתי שהוא אכל הכל ונעמד עדיין רעב ליד הצלחת, אז פתחתי עוד צלחת ושמתי אותו לאוטו ולאיון לידו, והוא אכל. סגרתי את אוטו, הטנעתי, והוא קצת נבהל, אבל הגיע בשלום הביתה, ומאז הוא היה איתי, ונפטר גם כן בגיל משוער של 15, אולי 16 בסוף 2012. הוא כנראה גדל עם כלב, כי הוא לא פחד כלל מכלבים, וכל כלב שעבר ברחוב זכה מיידי לקריאות והתקרבות מצידו. רוב הכלבים נבהלו, וכלב אמסטף גדול מימדים מהבניין היה חברו הטוב.

דונה וסינדי לקחנו כשמיקי היתה בת שנה ואני וענת החלטנו להיפרד, וכדי שמיקי לא תהיה לבד כשאני לא בבית, אז שתי האחיות התווספו. דונה פיתחה אי תפקוד כליות ונפטרה בינואר 2015 (שבועיים לפני כתיבת שורות אלה), ואחותה, סינדי, עדיין איתי. יתכן גם פה יש קשר לתזונה, כי בניגוד לחתולים האחרים, סינדי אוהבת עגבניות, ומדי יום אני חותך אגבניה אחד עבור אילתית, הכלבה הזקנה שלי, וראשון סינדי מלקקת אותם. היא גם בשנים הראשונות שלה מאוד חיבבה מש מונבט, ועדיין גם היום אוכלת קצת עדשים מונבטות, וכנראה בגלל זה היא עדיין בסדר, בגיל 16.

(ופרידה (החתולה השביעית) אולי עדיין בחיים, אבל היא תמיד אהבה ליטופים, ומאחר שרוב היום לא הייתי בבית, אז היא תמיד נעמדה בכניסת הבניין או בניינים סמוכים וחיכתה לליטופים מהדיירים (היה לה גם לו"ז קבוע באיזה בניין לבקר באיזה שעה, ולו"ז זה התחיל מדי יום בסביבות ה-04.30, כאשר השכן מעל פתח את דלתו, ופרידה כבר חיכתה לו. פרידה היתה אחד הסיבות שנשארתי באזור עד 2005, היא פשוט נהנתה מאוד. בתל אביב היא התמקמה בחזית הבניין, ומתי שהיא גילתה ששני בניינים ליד יש כנראה אוהבי חתולים רבים, היא עברה לשם, רק לעיתים הופיע כדי להגיד שלום ולנשנש משהו. מתישהו לא שבתי להחזיר את הקולר שלה שלעיתים קרובות ירד ממנה (לא היה לי ברור מדוע), ודיירת מהבניין אימצה אותה. פרידה בחרה, אז כמובן הייתי עצוב, אבל הבנתי. ושנה אחרי זה כבר לא ראיתי אותה כי הדיירת עברה דירה, אני מקווה שלפרידה עדיין שלום.)

ואילתית, הכלבה שלי (מסוג טרייר מעורבת), היא לפחות בת 19 (אימצתי אותה אחרי מילויים, היא שוטטה בחוף הים של אילת כמו הרבה כלבים אחרים, ניזון כנראה מפרוסות לחם, שהיא עדיין אוהבת להסתיר), לא אכלה הרבה לאורך החיים שלה, וכן אוכלת עגבניה מדי יום, אז אולי זה תרם. היא כן כבר חירשת, ולא רואה ממש טוב (לפני שבוע התנגשה בקיר זכוכית של סגירת חורף), וגם הטיולים איתה מתארכים לחצי שעה, רק שבזמן הזה בקושי מקיפים את הבלוק. היא גם הפסיקה לאיים על חתולי הרחוב שנכנסים אל הדירה (דירת חצר) כדי לאכול, אז היא בהחלט התבגרה.)

לצערי, אחד משלושה חתולים שאימצו אותי בחמש השנים האחרונות, גם כן סובל מאי תפקוד כלייתי ורק אוכל עוד פנסי פיסט מסויימים. אנסה לתת לו חתיכות בשר, אולי יוכל אותם.

אבל, תכלית פוסט זה, הוא להציע, במידה ויש לכם אטליז קרב (או גרים כמוני ליד שוק גדול), אז ניתן לנסות להאכיל את החתולים בבשר חי. בכל מקרה, יש דברים שצריכים לשים לב כאן, וגישה זאת היא לא מקובלת על כולם, כדאי לפני כן לקרוא את האזהרות הקשורים לזה:

Top 10 Reasons to feed your pet raw
?Is Raw Meat Save for my Cat,
Healthy Pets,
Dr. Dobias Natural Healing,
Shirley's Wellness Cafe,
סיפורה של מאכילה ורבים אחרים.

ניתן להתנחם בזה, שמדובר על שאריות, והפגיעה בבעלי חיים אחרים מצומצם (בתקווה).

עדכון לאביב 2016:

מאז שכתבתי את הפוסט, מתישהו בנובמבר 2014, הוספתי בשר עוף נא וגם דגים נאים לתזונה של החתולי, ואולי זה עזר להם, אבל מסתבר שיש לנו בארץ בעיה גדולה של סלמונלה, ובמיוחד לחתולים חולים, כמו שניים שלי שהיה להם אי תפקוד כלייתי, החיידק הזה רע מאוד, כלומר שניהם נפתרו בינואר 2016 אחרי שנתתי להם בשר עוף (שאפילו קניתי בסופר), שכנראה היה מזוהם. (כן צריך להוסיף שבמהלך השנה וחצי מאז אובחן אי תפקוד הכלייתי היה מאוד קשה להאכיל אותם, כלומר הבאתי להם רק את הפחיות הטובות והיקרות שיש בשוק, ועדיין היה קשה. אני כן הרגשתי שהבשר, כל עוד לא מזוהם, היה בראי להם יותר.

וכן האכלתי חתול צעיר שהיה די רזה, ולא רצה לאכול כמעט שום דבר, עם בשר עוף, וזה הוא אהב ואכל בתיאבון, והוא דווקא הפך לחתול רגיל, שגם (אחרי כשנה) התחיל לאכול רגיל. לבסוף נסיתי לאמץ הביתה, רק שהוא לא אוהב חברה של חתולים אחרים, וברח אל הגינה השכנה. אני עדיין רואה אותו מדי כמה ימים, ודאוגים לו ואוהבים אותו.

כלומר, מלבד הפן המוסרי, יש לנו בעיה אמיתית עם האכלה של חתולים, ואין פתרון באופק. אולי עוד הרבה שנים, מתי שבשר מתורבת יהיה בהישג יד (ראה את הקמפיין של SuperMeat לגיוס המונים), יהיה פתרון.

 

תגובות

תגובות